paliwa

Ilość paliwa wywożonego i wwożonego w różnych krajach

Ilość paliwa wywożonego i wwożonego- normy dla Litwy i Rosji

Litwa

Na Litwie obowiązkowe są deklaracje paliwa wwożonego w zbiornikach pojazdów.

Służba Celna Republiki Litewskiej wydaje informacje o obowiązkach kierowców wobec deklarowania paliwa w standardowych zbiornikach pojazdów.

Nowe przepisy odnośnie wymagań dla kierowców weszły w życie 14 lutego 2014 roku, od tej pory urzędnicy celni przy trasach międzynarodowych mogą wymagać od kierowców samochodów ciężarowych deklarowania na piśmie ilości paliwa wwożonego w zbiornikach pojazdów.

Każdy kierowca formularz deklaracji może bezpłatnie pobrać na stronie internetowej, lub w granicznych punktach kontroli.

Przy wjeździe do Litwy, kierowca musi przedłożyć wypełnioną deklarację w urzędzie z wpisanym stanem licznika, rodzajem paliwa i jego ilością.

Każdy kierowca musi taką deklarację przechowywać (jej kopię) potwierdzoną przez władze celne, podczas całego realizowanego przewozu do czasu pełnego wykorzystania na Litwie paliwa wwiezionego na warunkach preferencyjnych.

Inspekcje wykonywane są przez funkcjonariuszy celnych urzędu wyjścia z terytorium Republiki Litewskiej lub mobilnych grup kontrolnych, których zadaniem jest inspekcja kierowców, którzy na żądanie muszą przedstawić deklaracje wywiezionego paliwa.

Paliwo, które jest wywożone do Litwy w zbiornikach standardowych nie może być przez inne pojazdy dokonujące wywozu wykorzystane.

Nie może być ono również wypompowane czy przechowywane, a jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której pojazd jest naprawiany ale musi być o tym powiadomiony najbliższy urząd celny. Paliwo co ważne, nie może być wtedy odsprzedane czy nawet przekazane bezpłatnie.

Jeśli kierowca przepompuje paliwo czy nielegalnie je sprzeda, podlega karze zgodnie z tym, co mówią przepisy prawa.

Rosja

W wyniku porozumienia pomiędzy Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej, nastąpiło podwyższenie norm ilościowych wywożonego i wwożonego paliwa znajdującego się w standardowych zbiornikach pojazdów ciężarowych.

Paliwo jest wolne od akcyzy i podatku VAT z dotychczasowych 200 litrów do 600 litrów.

Zmiana przepisów

Od 1 grudnia 2008 roku

Z datą 1 grudnia 2008 rok zapowiedziano koniec obowiązywania limitów ilości paliwa wwożonego z zbiornikach polskich pojazdów przyjeżdżających ze wschodu.

Aktualnie dozwolone jest 200 l paliwa wwożonego, podczas gdy rosyjskie, ukraińskie i białoruskie ciężarówki i autokary wjeżdżają do naszego kraju z pełnymi zbiornikami, czyli często powiększonymi do 1 i więcej tys. litrów.

 

Więcej o autorze

admin

Zobacz wszystkie posty