limity

Limity prędkości w Anglii

Limity prędkości w Wielkiej Brytanii.

Polacy coraz liczniej wyjeżdżają do Wielkiej Brytanii. Wielu z nich osiada tam na stałe, wiec stają się oni się również uczestnikami ruchu drogowego. Jednak jeżdżenie po Anglii nie jest wcale takie łatwe. Nie dość, że obowiązuje tam ruch lewostronny, do którego ciężko się przyzwyczaić, to jeszcze ograniczenia prędkości są dość nietypowe. Sami Anglicy przestrzegają przepisów ruchu drogowego i stosują się do ograniczeń prędkości, a według nich zmorą są właśnie polscy kierowcy, którzy częstuje lekceważą. Dlatego angielska policja zwraca szczególna uwagę na auta z polskimi tablicami rejestracyjnymi, a czasy kiedy policjanci wystawiali mandaty dla kierowców o imieniu i nazwisku „Prawo Jazdy” już dawno minęły, więc kara nas nie ominie : )

Ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym

W większości krajów europejskich w terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. Ale Anglicy postanowili trochę utrudnić życie kierowcom. Na terenie zabudowanym w Anglii obowiązuje ograniczenie prędkości do 48 km/h i dotyczy ono wszystkich typów pojazdów: motocykli, autobusów, pojazdów osobowych i dostawczych z przyczepami i bez przyczep oraz ciężarówek.

Ograniczenia prędkości w terenie niezabudowanym

Na terenie niezabudowanym w Wielkiej Brytanii obowiązują ograniczenia prędkości zależne do typu pojazdu. Dla motocykli oraz samochodów osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3, 5 tony nie ciągnących przyczep prędkość maksymalna wynosi 96 km/h. Dla samochodów osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3, 5 tony ale z przyczepami prędkość ta wynosi już tylko 80 km/h. Taka sama prędkość obowiązuje pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3, 5 tony, ale nieprzekraczającej do 7, 5 tony. Powyżej tej masy prędkość spada do 64 km/h, chyba że jest to droga dwujezdniowa – wtedy może jechać z prędkością 80 km/h. Autobusy poza terenem zabudowanym mogą poruszać się z prędkością 64 km/h, chyba że jest to droga dwujezdniowa, to wtedy mogą jechać z prędkością do 96 km/h.

Ograniczenia prędkości na autostradach i drogach ekspresowych

Na autostradach i drogach ekspresowych Wielkiej Brytanii motocykle oraz samochody osobowe i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3, 5 tony nie ciągnące przyczep mogą poruszać się z prędkością 112 km/h. W przypadku jeśli pojazdy te ciągną przyczepę prędkość została ograniczona do 96 km/h. Samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej od 3, 5 tony do 7, 5 tony mogą jeździć tam również z maksymalną prędkością 112 km/h. Jeśli są cięższe niż 7, 5 tony, muszą zadowolić się jazdą z prędkością 96 km/h. Podobnie będzie nawet przy lżejszych pojazdach ciężarowych, ale ciągnących przyczepę lub naczepę. Natomiast autobusy na drogach ekspresowych i autostradach w Wielkiej Brytanii mogą jeździć z prędkością aż 112 km/h.

 

Więcej o autorze

admin

Zobacz wszystkie posty