predkosc

Limity prędkości w Czechach

Różne są opinie o czeskich drogach. Według polskich kierowców Czesi jeżdżą dużo bezpieczniej niż Polacy, są milsi i na drogach i poza nimi. Jest też dużo negatywnych opinii o drogach w tym państwie. Jakość czeskich dróg jest niewiele lepsza od tych polskich. O ile drogi krajowe da się jeszcze ,,przełknąć’’ o tyle, autostrad już nie im bardziej na południe Czech. Jedna z najczęściej wybieranych przez turystów autostrad- autostrada Ostrava – Brno, kiedy nią jedziemy, im dalej, tym jakość dróg gorsza. Jednak to nie Cechy są najwyżej w rankingu najgorszych dróg w Europie, mimo to, jazda tym państwem nie cieszy się zbyt dobrą opinią.

Przed wjazdem na autostradę kierowcy powinni wykupić winietę a na obu jej częściach  należy czytelnie wpisać numer rejestracyjny pojazdu .
Za posiadanie na szybie więcej niż jednej, aktualnej winiety albo całkowity jej brak grozi mandat. Korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych bez aktualnej winiety jest również karane mandatem.

Na drogach w Czechach istnieją ograniczenia nieco różniące się od tych w naszym kraju. Na przykład w terenie zabudowanym dla pojazdów osobowych istnieje ograniczenie 50 km/h, nie ma podziału, tak jak w Polsce, że w godzinach nocnych jest ograniczenie do 60 km/ h. Poza terenem zabudowanym 90 km/ h obowiązuje na wszystkich drogach, chyba że inaczej stanowią znaki drogowe. Na autostradach, które w Czechach według polskich kierowców są bardzo złej jakości, jest ograniczenie, nie tak jak u nas 140 km/h, u naszych sąsiadów jest 10 kilometrów mniej- 130 km/ h.

Dla samochodów osobowych dostawczych z przyczepami, czyli również kwestia dotycząca turystów wjeżdżających do Czech na przykład z amperem do 3, 5 tony, w terenie zabudowanym jest takie samo ograniczenie jak dla samochodów osobowych, jednak poza terenem zabudowanym jest 80 km/h. Na autostradach takie samochody mogą jeździć tylko 80 kilometrów na godzinę. To, co interesuje kierowców zawodowych- dla samochodów ciężarowych ograniczenia podstawowe to 50 km/ h w terenie zabudowanym, a poza terenem zabudowanym, jak i na autostradzie ograniczenie to 80 km/h. Są to podstawowe informacje, które każdy kierowca wjeżdżający do tego państwa powinien wiedzieć. Są również wyjątki na niektórych drogach i oczywiście znaki do których trzeba się stosować. Kierowcy w Czechach są bardzo tolerancyjni na jazdę kierowców z innych państw ale to właśnie od osób wjeżdżających do Czech zależy bezpieczeństwo na tych drogach, ponieważ tacy kierowcy na drogach w innym państwie nie czują się pewnie.

 

Więcej o autorze

admin

Zobacz wszystkie posty