auto

Limity prędkości w Hiszpanii

Limity prędkości w Hiszpanii.

Udając się na wakacje do Hiszpanii, na pewno zauważymy, że istnieją tam dwa rodzaje autostrad: płatne i bezpłatne. Ciekawostką jest, że bardzo często autostrady bezpłatne biegną równolegle do tych płatnych, a płatne w okolicach większych miast stają się bezpłatnymi obwodnicami. W Hiszpanii ograniczenia prędkości są dość spore. Sami Hiszpanie przestrzegają przepisów ruchu drogowego wybiórczo. Np. rzadko zdarza im się używać kierunkowskazów, ale za to ograniczenia prędkości są dla nich świętością – być może dlatego, że hiszpańska policja może nałożyć nawet 600 Euro mandatu za jej przekroczenie. W przypadku obcokrajowców kara musi zostać opłacona na miejscu kontroli policjantowi, a jeśli kierowca nie posiada przy sobie odpowiedniej sumy, to auto zostanie mu zarekwirowane do depozytu sądowego i odbierzemy go po opłaceniu grzywny, która jest o ok. 30% wyższa niż mandat.

Teren zabudowany.

Wszystkie typy pojazdów w terenie zabudowanym muszą jeździć z maksymalną prędkością 50 km/h, chyba że przewożą ładunki niebezpieczne – wtedy prędkość maksymalna to 40 km/h. Trzeba też uważać na oznakowanie, bo w Hiszpanii popularne są strefy, w których ograniczenie prędkości wynosi 30 km/h, oraz strefy zamieszkania, w których prędkość maksymalna to 20 km/h.

Teren niezabudowany.

Poza terenem zabudowanym w Hiszpanii na drogach bez utwardzonego pobocza lub o poboczu o szerokości do 1, 5m motocykle i samochody osobowe mogą jeździć z prędkością 100 km/h, chyba że ciągną przyczepę – wtedy prędkość spada do 70 km/h. Z taką samą prędkością mogą poruszać się samochody dostawcze o masie do 3, 5 tony. Samochody ciężarowe mogą poruszać się na takich drogach z prędkością 70 km/h, natomiast autobusy z prędkością 80 km/h. Na drogach dwupasmowych lub z utwardzonym poboczem o szerokości ponad 1, 5 m prędkość dla każdego typu pojazdów wzrasta o 10 km/h. Z drugiej strony jeśli jakikolwiek pojazd przewozi ładunek niebezpieczny, to na każdym rodzaju drogi musi zwolnić o 10 km/h w stosunku do dozwolonej prędkości.

Autostrady i drogi ekspresowe.

Na autostradach i drogach ekspresowych motocykle oraz samochody osobowe mogą jechać maksymalnie 120 km/h. Samochody dostawcze nie powinny przekraczać prędkości 90 km/h. taka sama prędkość obowiązuje dla samochodów osobowych oraz dostawczych z przyczepami o masie do 750 kg. Samochody ciężarowe na autostradzie nie mogą jechać szybciej niż 80 km/h. Autobusy na hiszpańskiej autostradzie mogą pędzić 100 km/h z dwoma wyjątkami: po pierwsze – autobus szkolny może jechać z prędkością do 90 km/h, a po drugie – jeśli autobus posiada miejsca stojące dla pasażerów, to musi zwolnić do 80 km/h. Podobnie jak w przypadku dróg poza terenem zabudowany, tutaj także w przypadku przewożenia materiałów niebezpiecznych każdy rodzaj pojazdu musi zwolnić o 10 km/h.

 

Więcej o autorze

admin

Zobacz wszystkie posty