ukraina

Mandaty na Ukrainie

Aby przepisowo poruszać się po Ukrainie, należy posiadać dokument ważny minimum 6 miesięcy. Polacy są zobowiązani do posiadania zielonej karty. Jeżeli planujemy kierować pożyczonym samochodem, niezbędne jest pełnomocnictwo od właściciela wydane przez notariusza. Kierując pojazdem po Ukrainie, trzeba być niezwykle ostrożnym ze względu na zły stan dróg, brak odpowiedniego oświetlenia rowerzystów i pieszych oraz odmienne od polskich przepisy.

Ograniczenia prędkości

Samochody osobowe mogą poruszać się z prędkością 60 km/h w terenie zabudowanym, 110 km/h po drogach ekspresowych oraz 130 km/h na autostradach. Samochody osobowe z przyczepą mogą maksymalnie jeździć z prędkością 60 km/h po terenie zabudowanym, 80 km/h na drogach ekspresowych oraz 80 km/h na autostradach. Dozwolona prędkość samochodów ciężarowych, których masa nie przekracza 3,5 ton, wynosi 60 km/h na terenie zabudowanym, 110 km/h na drogach ekspresowych oraz 130 km/h na autostradach. Samochody ciężarowe o masie wyższej niż 3,5 tony mogą poruszać się z prędkością 60 km/h po terenie zabudowanym, 80 km/h po drogach ekspresowych oraz 80 km/h po autostradach. Za przekroczenie prędkości o 20 km/h można zapłacić mandat o wysokości 210 hrywien, natomiast o 30 km/h kwota ta wynosi 360 hrywien. Warto znać przybliżone kwoty za inne wykroczenia, które kształtują się następująco:

-przejechanie na czerwonym świetle: od 420 do 510 hrywien,

-niezapięte pasy bezpieczeństwa: od 51 do 85 hrywien,

-prowadzenie rozmowy telefonicznej w trakcie jazdy: od 450 do 510 hrywien,

-nieprzepisowe wyprzedzanie: 540 hrywien,

-przekroczenie linii ciągłej: 540 hrywien,

-jazda pod wpływem alkoholu: od 2550 do 6000 hrywien oraz odebranie prawa jazdy na 2 lata.

Jazda pod wpływem alkoholu

W ostatnich latach znacznie wzrosły kwoty mandatów na Ukrainie za jeżdżenie pod wpływem alkoholu, Powodem tego była ogromna liczba wypadków spowodowanych jazdą nietrzeźwych kierowców. Za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu można dostać mandat około 2200 złotych, stracić prawo jazdy na dwa lata, a nawet zostać aresztowanym na 10 dni. Dla recydywistów kary są jeszcze wyższe – utrata prawa jazdy na 3 lata, 15 dni aresztu, a nawet konfiskata samochodu.

Jak wygląda wypisanie mandatu

Jeżeli zobaczymy funkcjonariusza, który podnosi pałkę w biało-czarne paski, oznacza to, że musimy się zatrzymać. Jest to analogiczny gest do podniesienia lizaka przez polskiego policjanta. Jeżeli dokonaliśmy wykroczenia, funkcjonariusz wypełni odpowiedni formularz, który zostanie przekazany do najbliższego sądu, a ten określi wysokość kary. Co ciekawe, przeważnie mandaty ustalone są indywidualnie, zwłaszcza w przypadku cudzoziemców. Warto uważać na rowerzystów oraz pieszych. Jeżeli jako cudzoziemca potrącimy któregoś z nich i sąd potwierdzi naszą winę, możemy stracić prawo jazdy. Na czas dochodzenia otrzymamy tymczasowy dokument, który jest ważny tylko na Ukrainie. Istnieje możliwość sporządzenia umowy z poszkodowanym, która polega na wypłaceniu mu odpowiednio wysokiego „zadośćuczynienia” za to, że zrzeknie się on wszystkich roszczeń. Jest to popularne rozwiązanie. Z racji tego, że kodeks drogowy na Ukrainie różni się od Polskiego, a zasady funkcjonowania policji są zupełnie inne niż w naszym kraju, warto zapoznać się z podstawowymi przepisami i jeździć ze wzmożoną koncentracją.

 

Więcej o autorze

admin

Zobacz wszystkie posty