paliwo

Wywożenie i wwożenie paliwa różnych krajach

Udając się w trasę, musimy pamiętać, że ceny paliwa są bardzo zróżnicowane nie tylko poza Unią Europejską, ale także wewnątrz niej. Warto się z nimi zapoznać, zanim odpalimy samochód. Dzięki temu będziemy wiedzieć, gdzie tankować, aby było taniej. Oczywiście zawodowi kierowcy posiadają tego typu wiedzę i bardzo często przewożą ze sobą dodatkową ilość paliwa. Zdarzało się, że niektórzy z nich postanawiali wywozić paliwo z krajów, w których jest ono tanie, by następnie sprzedać je w Polsce. Dlatego wprowadzono przepisy, które regulują możliwą do przewożenia ilość paliwa. Zasady te są inne w zależności od kraju, dlatego warto się z nimi zapoznać.

Samochody osobowe

Ilość paliwa, które można przywieźć do Polski samochodem osobowym w jego zbiorniku oraz kanistrze to 10 litrów. W przypadku, gdy paliwo nie jest wiezione po to, aby je sprzedać, ilość ta nie podlega należnościom przewozowym. Przepisy określają, że paliwo można przewozić jedynie dla rodziny lub na własny użytek. Warto pamiętać, że paliwo to nie może być wykorzystane w innym pojeździe niż to, które je przywiozło.

Rosja – ile można wwieźć paliwa

Przepisy dotyczące tego, ile można wwieźć paliwa do Rosji, zostały uregulowane w 2011 roku między rządem Federacji Rosyjskiej a rządem Rzeczypospolitej Polskiej. W wyniku tych przepisów podwyższono ilość paliwa, które można wwozić i wywozić i która jest zwolnione z podatku VAT oraz akcyzy. Aby przewozić paliwo, pojazd ciężarowy musi być wyposażony w specjalne zbiorniki, zainstalowane przez producenta. Kierowca może w nich przewozić nie więcej niż 600 litrów paliwa, a w przyczepach (oraz naczepach), które posiadają odpowiedni system chłodzenia, ilość ta może wynosić maksymalnie 200 litrów. W przypadku samochodów, które przewożą pasażerów limit ten to 600 litrów. W 2013 roku Polski rząd postanowił ograniczyć ilość paliwa, którą można wwieźć do Polski, gdyż znaczna część kierowców nim handlowała. Dookreślono wtedy, że jeżeli dany kierowca przekracza granicę częściej niż 10 razy, musi poddać się kontroli. Jeżeli wykazałaby ona przewożenie paliwa w celach zarobkowych, kierowca musiałby zapłacić odpowiednie cło.

Przewóz paliwa na terenie Unii Europejskiej

Dopuszczalna ilość paliwa, którą można przewozić w krajach Unii Europejskiej to maksymalnie 20 litrów umieszczonych w jednym kanistrze. Zabronione jest przewożenie 4 kanistrów po 5 litrów paliwa. W takiej sytuacji tylko jeden kanister nie podlega konieczności opłacenia cła.

Wymogi związane z przewożeniem paliwa

Paliwo, które jest zwolnione od cła, należy przewozić w standardowych zbiornikach użytkowych samochodów silnikowych, które powinny być zamontowane przez producenta pojazdu. Ponadto może być ono przewożone w zbiornikach jednostek pływających oraz statków powietrznych. Czym jest standardowy zbiornik? Jest on zamontowany na stałe w danym pojeździe w celu umożliwienia pokonania wyznaczonej trasy oraz funkcjonowania różnych systemów w pojeździe, takich jak na przykład system chłodzący.

 

Więcej o autorze

admin

Zobacz wszystkie posty